Ganglion

Co to je?

Jedná se o různě velkou výchlipku obalu šlachy nebo pouzdra kloubu, která je naplněna rosolovitou, čirou, viskózní tekutinou. Typickým výskytem je horní strana zápěstí, malé gangliony jsou též časté ve dlani a na prstech .

 

Příznaky:

Nejčastěji se projevuje jako viditelné zduření „bulka“ v podkoží, které je na pohmat nebolestivé, tuhé a elastické. Někdy může být ganglion bolestivé, zejména při prvním výskytu nebo při větší pracovní zátěži. Často mění svůj tvar a velikost, občas vymizí úplně.

 

Příčiny:

Není známa žádná specifická příčina vzniku, ale častěji se vyskytuje mladých žen, které mají „volnější“ šlachy a vazy (tzv. hypermobilitu kloubů). Může se vyskytovat v kterémkoliv věku, dokonce i u dětí.

 

Léčba:

Pokud pacienta ganglion neobtěžuje, je možné jen sledovat jeho vývoj. V případě, že je ganglion bolestivý, omezuje v aktivitách nebo má nežádoucí kosmetický efekt, je možné léčebně zakročit. Nejprve se provádí prosté odsátí obsahu ganglia s následnou aplikací malého množství kortikoidu do jeho dutiny. Pokud tato intervence nepomůže, doporučuje se chirurgické odstranění ganglia. V lokální anestezii se odstraní část kloubního pouzdra nebo šlachové pochvy, ze kterého ganglion vyrůstá. Po výkonu může být někdy na několik týdnů znehybněna ruka na dlaze. I přes úspěšný chirurgický zákrok se může ganglion objevit znovu.

 

Zpět do obchodu